NN 72/25
na snazi od 01.05.2025.
Uživajte...
Predmet Zakona
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje ustrojstvo, poslovi, način rada, prava i dužnosti sportske inspekcije.
Rodno značenje izraza
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski spol.
Nadležnost za obavljanje poslova inspekcijskog nadzora
Članak 3.
(1) Sportska inspekcija obavlja poslove inspekcijskog nadzora nad provedbom zakona kojim se uređuje sustav sporta i propisa donesenih na temelju toga zakona te općih i pojedinačnih akata pravnih osoba u sustavu sporta te poduzima mjere i radnje za koje je ovlaštena ovim Zakonom.
(2) Inspekcijski nadzor provodi sportski inspektor tijela državne uprave nadležnog za sport.
Subjekti nadzora
Članak 4.
Sportski inspektor provodi inspekcijski nadzor nad pravnim i fizičkim osobama koje djeluju u sustavu sporta.
Predmet inspekcijskog nadzora
Članak 5.
U provedbi inspekcijskog nadzora nad pravnim i fizičkim osobama u sustavu sporta sportski inspektor nadzire:
1. izvršavaju li pravne i fizičke osobe u sustavu sporta zadaće utvrđene zakonom kojim se uređuje sustav sporta
2. ima li pravna osoba u sustavu sporta propisane opće i pojedinačne akte i jesu li oni usklađeni sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta i propisima donesenim na temelju toga zakona
3. postoje li za osobe koje obavljaju poslove u sustavu sporta zapreke i ograničenja u smislu odredbi zakona kojim se uređuje sustav sporta
4. donose li se odluke i drugi pojedinačni akti u skladu s općim aktima i zakonom kojim se uređuje sustav sporta
5. obavlja li stručne poslove osoba koja ispunjava uvjete propisane zakonom kojim se uređuje sustav sporta
6. obavlja li se sportska djelatnost u skladu s tehničkim i zdravstvenim uvjetima propisanim zakonom kojim se uređuje sustav sporta i propisima donesenim na temelju toga zakona
7. obavljaju li pravne osobe u sustavu sporta koju drugu djelatnost osim sportske djelatnosti bez propisanog odobrenja
8. organiziraju li se sportska natjecanja u skladu sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta te općim i pojedinačnim aktima pravnih osoba u sustavu sporta
9. imaju li osobe koje sudjeluju u sportskim natjecanjima utvrđenu zdravstvenu sposobnost u skladu sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta i propisima donesenim na temelju toga zakona
10. poštuju li se pravila nacionalnog tijela nadležnog za borbu protiv dopinga
11. poštuju li se obveze o unosu i ažuriranju podataka u odgovarajuće registre i evidencije Nacionalnog informacijskog sustava u sportu.
Samostalnost sportskog inspektora
Članak 6.
(1) Sportski inspektor je u provedbi inspekcijskog nadzora samostalan u odlučivanju, vođenju postupka, obavljanju radnji i poduzimanju mjera za koje je ovlašten sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Nije dopušteno korištenjem službenog položaja ili na drugi način onemogućavati ili ometati sportskog inspektora u obavljanju inspekcijskog nadzora i poduzimanju mjera i radnji za koje je ovlašten.
Službena iskaznica i značka sportskog inspektora
Članak 7.
(1) Sportski inspektor ima službenu iskaznicu i značku kojima dokazuje svoje službeno svojstvo, identitet i ovlasti.
(2) Obrazac službene iskaznice i izgled značke, način izdavanja i zamjene iskaznice odnosno značke te način vođenja očevidnika o izdanim iskaznicama i značkama propisuje pravilnikom čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport.
Dužnost davanja podataka
Članak 8.
(1) Sportski inspektor ovlašten je u provedbi inspekcijskog nadzora pregledati dokumentaciju i evidencije, radne i poslovne prostorije i spise, javne isprave na temelju kojih može utvrditi identitet osoba koje obavljaju poslove za pravnu osobu odnosno osobe koja je zatečena na mjestu nadzora te saslušati i uzeti izjave tih osoba.
(2) Sportski inspektor u provođenju inspekcijskog nadzora može prikupljati osobne i druge podatke i obavijesti iz već postojećih izvora podataka i neposredno od osobe na koju se ti podaci odnose.
(3) Na prikupljanje podataka primjenjuju se propisi kojima se uređuje zaštita podataka, tajnost podataka i informacijska sigurnost.
(4) Nadzirane pravne i fizičke osobe iz sustava sporta dužne su na zahtjev sportskog inspektora dostaviti tražene podatke i obavijesti u primjerenom roku koji odredi sportski inspektor.
Dužnost poduzimanja mjera i radnji
Članak 9.
Sportski inspektor odgovoran je ako ne poduzme mjere ili radnje koje je po zakonu ili drugom propisu dužan poduzeti ili ako prekorači ovlasti koje su mu dane zakonom ili drugim propisom odnosno ako ne podnese prijavu ili ne obavijesti nadležna državna tijela o utvrđenim nedostacima kad je to dužan učiniti.
Dužnost čuvanja službene tajne
Članak 10.
(1) Sportski inspektor dužan je kao službenu tajnu čuvati svu dokumentaciju te sve druge podatke i dokaze utvrđene postupkom odnosno nastale u vezi s postupkom inspekcijskog nadzora.
(2) Sportski inspektor dužan je čuvati podatak o identitetu podnositelja predstavke ako to podnositelj zatraži, osim kad je zbog potrebe vođenja postupka identitet podnositelja predstavke bitan ili kad čuvanje podataka o identitetu podnositelja predstavke po prirodi stvari nije moguće.
(3) Dokumentaciju, podatke i dokaze iz stavka 1. ovoga članka te podatak o identitetu podnositelja predstavke u skladu sa stavkom 2. ovoga članka sportski inspektor može dati samo sudovima, tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima na njihov obrazloženi pisani zahtjev, u postupcima iz njihove nadležnosti.
Obveze nadzirane osobe u sustavu sporta
Članak 11.
(1) Pravna i fizička osoba u sustavu sporta dužna je sportskom inspektoru na njegov zahtjev osigurati uvjete za nesmetanu provedbu inspekcijskog nadzora te mu pružiti potrebne podatke, dokumente i obavijesti.
(2) Pravna i fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je postupiti po zahtjevu sportskog inspektora u primjerenom roku koji odredi sportski inspektor odnosno najkasnije u roku od tri dana od isteka roka koji je sportski inspektor odredio pisanim putem dostaviti očitovanje o razlozima nemogućnosti postupanja po zahtjevu sportskog inspektora.
Godišnji plan rada
Članak 12.
(1) Poslovi sportske inspekcije planiraju se godišnjim planom rada sportske inspekcije koji se donosi do kraja kalendarske godine za iduću godinu.
(2) Godišnji plan rada sportske inspekcije donosi čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport na prijedlog glavnog sportskog inspektora.
(3) Godišnji plan rada sportske inspekcije objavljuje se na mrežnim stranicama tijela državne uprave nadležnog za sport.
Pokretanje postupka inspekcijskog nadzora
Članak 13.
Postupak inspekcijskog nadzora pokreće se po službenoj dužnosti.
Redoviti inspekcijski nadzor
Članak 14.
Redoviti inspekcijski nadzor provodi se u skladu s godišnjim planom rada sportske inspekcije.
Izvanredni inspekcijski nadzor
Članak 15.
(1) Izvanredni inspekcijski nadzor provodi se izvan godišnjeg plana rada sportske inspekcije na inicijativu drugog tijela državne uprave, državnog odvjetnika ili podnositelja predstavke te zbog drugih opravdanih razloga.
(2) Predstavkom iz stavka 1. ovoga članka smatra se prijava, pritužba ili drugi podnesak kojim se upozorava na nepravilnosti odnosno stanje, propust ili postupanje protivno propisima iz djelokruga sportske inspekcije.
Način provedbe inspekcijskog nadzora
Članak 16.
Inspekcijski nadzor provodi se kao:
1. neposredni inspekcijski nadzor, izravnim uvidom u opće i pojedinačne akte, elektroničke baze podataka, kao i uvjete i način rada nadzirane pravne i fizičke osobe u sustavu sporta
2. posredni inspekcijski nadzor, uvidom u elektroničke baze podataka, zatražene i dostavljene podatke i dokumentaciju nadzirane pravne i fizičke osobe u sustavu sporta.
Postupanje po predstavci
Članak 17.
(1) Sportski inspektor dužan je razmotriti predstavku ili drugu obavijest upućenu sportskoj inspekciji kojom se ukazuje na postupanja protivna propisima te procijeniti potrebu za pokretanjem inspekcijskog postupka.
(2) Sportski inspektor dužan je obavijestiti podnositelja predstavke iz stavka 1. ovoga članka, u kojoj su navedeni njegovi podaci koji uključuju ime i prezime, adresu stanovanja te podatke za kontakt odnosno za pravnu osobu naziv, sjedište i potpis odgovorne osobe, o pokretanju postupka inspekcijskog nadzora odnosno o nepostojanju uvjeta za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora.
(3) Ako podnositelj predstavke ponovno podnese predstavku koja u odnosu na prethodno podnesenu ne sadrži nove činjenice, okolnosti ili dokaze, smatra se da je po predstavci postupljeno.
Obavijest o provedbi inspekcijskog nadzora
Članak 18.
(1) Sportski inspektor dužan je o početku provedbe neposrednog inspekcijskog nadzora obavijestiti odgovornu osobu u pravnoj osobi odnosno fizičku osobu u sustavu sporta.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, sportski inspektor može provesti neposredni inspekcijski nadzor bez prethodne obavijesti ako smatra da bi obavještavanjem umanjio učinkovitost nadzora.
Zapisnik
Članak 19.
(1) O provedenom inspekcijskom nadzoru i utvrđenom stanju sportski inspektor sastavlja zapisnik.
(2) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka sastavlja se, zaključuje i potpisuje u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje opći upravni postupak, a treba sadržavati sve činjenice relevantne za ocjenu stanja vezano uz predmet nadzora.
(3) Ako u inspekcijskom nadzoru nisu utvrđene nepravilnosti, nezakonitosti i nedostaci u radu nadzirane pravne osobe odnosno fizičke osobe iz sustava sporta, sportski inspektor će tu činjenicu upisati u zapisnik.
Mjere inspekcijskog nadzora
Članak 20.
Sportski inspektor na temelju stanja utvrđenog u zapisniku može izreći sljedeće mjere:
1. narediti poduzimanje mjera radi otklanjanja utvrđenih povreda zakona ili drugog propisa
2. narediti pravnoj osobi i fizičkoj osobi u sustavu sporta otklanjanje propusta, nedostataka ili nepravilnosti sukladno članku 22. ovoga Zakona
3. narediti poduzimanje mjera radi otklanjanja utvrđenih povreda općih i pojedinačnih akata pravnih osoba u sustavu sporta
4. zabraniti obavljanje radnji koje se poduzimaju protivno zakonu ili drugim propisima, općim ili pojedinačnim aktima pravnih osoba u sustavu sporta.
Upravni akti
Članak 21.
(1) Naredbe i zabrane izriču se rješenjem.
(2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka sportski inspektor je dužan donijeti najkasnije 15 dana od dana zaključenja zapisnika.
Naredbe
Članak 22.
(1) Sportski inspektor pravnoj osobi i fizičkoj osobi u sustavu sporta naredit će otklanjanje propusta, nedostataka ili nepravilnosti u određenom roku:
1. ako nadzirana pravna ili fizička osoba u sustavu sporta ne izvršava zadaće utvrđene zakonom kojim se uređuje sustav sporta
2. ako nadzirana pravna osoba u sustavu sporta nema propisane opće ili pojedinačne akte odnosno ako ti akti nisu usklađeni sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta ili propisima donesenim na temelju toga zakona
3. ako nadzirana pravna osoba u sustavu sporta obavlja sportsku djelatnost, a nije izvršila upis ili ažurirala podatke u odgovarajućim registrima i evidencijama Nacionalnog informacijskog sustava u sportu u skladu sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta
4. ako sportsko natjecanje nije organizirano u skladu sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta i općim aktima pravnih osoba u sustavu sporta
5. ako nadzirana pravna ili fizička osoba u sustavu sporta obavlja koju drugu djelatnost bez propisanog odobrenja
6. ako nadzirana pravna ili fizička osoba ne obavlja sportsku djelatnost u skladu s propisanim tehničkim i zdravstvenim uvjetima
7. u drugim slučajevima kada se izricanjem naredbe utvrđeno stanje može uskladiti sa zakonom ili drugim propisom iz područja sporta.
(2) Naredba za uklanjanje nedostataka odnosno nepravilnosti iz stavka 1. točke 4. ovoga članka izriče se za sljedeće natjecanje ako uklanjanje nedostataka odnosno nepravilnosti u tekućem natjecanju nije moguće.
Mjere pravnim osobama
Članak 23.
(1) Sportski inspektor može nadziranoj pravnoj osobi u sustavu sporta narediti:
1. stavljanje izvan snage općeg akta kojim je bitno povrijeđen zakon ili drugi propis
2. stavljanje izvan snage odluke ili drugog pojedinačnog akta kojim je bitno povrijeđen zakon, drugi propis ili opći akt
3. poništenje, ukidanje ili oglašivanje ništavim pojedinačnog upravnog akta ako su ispunjeni uvjeti propisani zakonom.
(2) Ako se naredba iz stavka 1. ovoga članka ne provede u ostavljenom roku, stavljanje izvan snage općeg akta, odluke ili drugog pojedinačnog akta odnosno ukidanje, poništenje ili oglašivanje ništavim pojedinačnog upravnog akta provest će sportski inspektor.
Mjere zabrane
Članak 24.
(1) Sportski inspektor će nadziranoj pravnoj i fizičkoj osobi u sustavu sporta zabraniti:
1. obavljanje poslova u sportu osobi za koju je utvrđena zapreka u smislu odredaba zakona kojim se uređuje sustav sporta
2. obavljanje stručnih poslova u sportu osobi koja ne ispunjava uvjete propisane zakonom kojim se uređuje sustav sporta
3. sudjelovanje u sportskom natjecanju i sportskoj pripremi osobi koja nema odgovarajuću zdravstvenu sposobnost utvrđenu u skladu sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta
4. obavljanje sportske djelatnosti ako nedostatak iz članka 22. stavka 1. točke 3. ovoga Zakona ne bude otklonjen u ostavljenom roku.
(2) Sportski inspektor će izreći zabranu iz stavka 1. ovoga članka i u drugim slučajevima kada se izricanjem mjere zabrane utvrđeno stanje može uskladiti sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta ili drugim propisom.
Hitne mjere
Članak 25.
(1) Hitnim mjerama smatraju se naredbe i zabrane koje se odnose na:
1. postojanje zapreka i ograničenja za obavljanje poslova u sportu propisanih zakonom kojim se uređuje sustav sporta
2. obavljanje stručnih poslova u sportu osobi koja ne ispunjava propisane uvjete
3. sudjelovanje u sportskom natjecanju i sportskoj pripremi osobi koja nema odgovarajuću zdravstvenu sposobnost utvrđenu u skladu sa zakonom kojim se uređuje sustav sporta.
(2) Sportski inspektor može poduzeti hitnu mjeru i u slučajevima kada procijeni da bi odgađanje izvršenja mjere prouzročilo štetu ili poremećaj koji se više ne bi mogao otkloniti.
(3) Na zahtjev odgovorne osobe u nadziranoj pravnoj osobi ili nadzirane fizičke osobe usmeno rješenje izdat će se u pisanom obliku bez odgode, a najkasnije u roku od osam dana od dana izricanja usmenog rješenja.
Pravni lijek
Članak 26.
Protiv rješenja sportskih inspektora žalba nije dopuštena, ali se tužbom može pokrenuti upravni spor.
Prekršajne mjere
Članak 27.
(1) Na temelju utvrđenih činjenica sportski inspektor može izdati prekršajni nalog odnosno podnijeti optužni prijedlog nadležnom sudu ako je povredom propisa počinjen prekršaj.
(2) Podnošenje optužnog prijedloga, izdavanje prekršajnog naloga i naplata novčane kazne na mjestu počinjenja prekršaja provodi se pod uvjetima, na način i u postupku koje propisuje zakon kojim se uređuje prekršajni postupak.
Postupanje u slučaju osnovane sumnje
u počinjenje kaznenog djela
Članak 28.
Ako u provođenju inspekcijskog nadzora sportski inspektor ocijeni postojanje osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela za koje se postupak pokreće po službenoj dužnosti, dužan je o tome bez odgode obavijestiti nadležno državno odvjetništvo.
Obavijest drugom nadležnom tijelu
Članak 29.
(1) Ako uoči povredu propisa nad čijom primjenom nadzor obavlja druga inspekcija ili drugo tijelo državne uprave, sportski inspektor će o povredi izvijestiti nadležnu inspekciju odnosno nadležno tijelo državne uprave.
(2) Ako uoči povredu pravila za čiju je provedbu nadležna pravna osoba u sustavu sporta, sportski inspektor će o povredi izvijestiti tu pravnu osobu.
Nadzor izvršenja mjera
Članak 30.
(1) Za ispunjenje obveze iz rješenja sportskog inspektora odgovara odgovorna osoba u pravnoj osobi odnosno fizička osoba u sustavu sporta, a ako je rješenjem naređena kakva obveza fizičkoj osobi u pravnoj osobi za ispunjenje obveze, odgovorna je i ta fizička osoba.
(2) O ispunjenju obveze iz rješenja sportskog inspektora odgovorna osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je u roku od osam dana od dana isteka roka za ispunjenje obveze pisano izvijestiti sportskog inspektora koji je donio rješenje.
(3) Ako osoba iz stavka 2. ovoga članka ne izvijesti sportskog inspektora u propisanom roku ili ako sportski inspektor posumnja u vjerodostojnost izvješća, obavit će kontrolni inspekcijski nadzor radi utvrđivanja pravog stanja stvari.
Očevidnik inspekcijskih nadzora
Članak 31.
(1) O obavljenim inspekcijskim pregledima i poduzetim mjerama sportski inspektor vodi očevidnik.
(2) Očevidnik se vodi u elektroničkom obliku kroz Nacionalni informacijski sustav u sportu.
(3) Sadržaj, oblik i način vođenja očevidnika iz stavka 1. ovoga članka propisuje pravilnikom čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport.
Sportska inspekcija
Članak 32.
(1) Sportska inspekcija ustrojava se u sastavu tijela državne uprave nadležnog za sport.
(2) Sportskom inspekcijom rukovodi glavni sportski inspektor.
Radna mjesta u sportskoj inspekciji
Članak 33.
Poslove sportske inspekcije obavljaju glavni sportski inspektor, viši sportski inspektor – specijalist, viši sportski inspektor i sportski inspektor.
Poslovi s posebnim uvjetima rada
Članak 34.
Poslovi sportske inspekcije smatraju se poslovima s posebnim uvjetima rada u državnoj službi.
Uvjeti za raspored na radno mjesto
Članak 35.
(1) Poslove glavnog sportskog inspektora može obavljati osoba koja, osim zakonom utvrđenih uvjeta za prijam u državnu službu, ima stečenu razinu 7.1.sv ili 7.1.st HKO-a iz znanstvenog područja društvenih znanosti, polje pravo, najmanje šest godina radnog iskustva na odgovarajućim poslovima i položen državni ispit.
(2) Poslove višeg sportskog inspektora – specijalista može obavljati osoba koja, osim zakonom utvrđenih uvjeta za prijam u državnu službu, ima stečenu razinu 7.1.sv ili 7.1.st HKO-a iz znanstvenog područja društvenih znanosti, najmanje pet godina radnog iskustva na odgovarajućim poslovima, od čega najmanje dvije godine na poslovima inspekcijskog nadzora, i položen državni ispit.
(3) Poslove višeg sportskog inspektora može obavljati osoba koja, osim zakonom utvrđenih uvjeta za prijam u državnu službu, ima stečenu razinu 7.1.sv ili 7.1.st HKO-a iz znanstvenog područja društvenih znanosti, najmanje četiri godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima i položen državni ispit.
(4) Poslove sportskog inspektora može obavljati osoba koja, osim zakonom utvrđenih uvjeta za prijam u državnu službu, ima stečenu razinu 7.1.sv ili 7.1.st HKO-a iz znanstvenog područja društvenih znanosti, najmanje tri godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima i položen državni ispit.
Poslovi glavnog sportskog inspektora
Članak 36.
(1) Glavni sportski inspektor rukovodi radom sportske inspekcije te obavlja druge poslove iz djelokruga sportske inspekcije.
(2) Glavni sportski inspektor ovlašten je davati naloge i upute za rad, pratiti izvršenje poslova, nadzirati zakonitost rada i postupanja sportskih inspektora te s tom svrhom tražiti izvješća i obrazloženja.
(3) Ako sportski inspektor ne obavi pojedine inspekcijske poslove iz svoje nadležnosti, te poslove može neposredno obaviti glavni sportski inspektor, kao i sportski inspektor kojega on za to ovlasti ako ocijeni da se na drugi način ne može osigurati izvršenje određenoga inspekcijskog posla.
Članak 37.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 6630,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja djeluje u sustavu sporta ako:
1. na bilo koji način sprječava ili ometa sportskog inspektora u obavljanju nadzora ili poduzimanju mjera i radnji za koje je ovlašten (članak 6. stavak 2.)
2. ne osigura uvjete za nesmetanu provedbu inspekcijskog nadzora te ne pruži sportskom inspektoru potrebne podatke, dokumente i obavijesti (članak 11. stavak 1.)
3. ne postupi po traženju sportskog inspektora u primjerenom roku koji je sportski inspektor odredio, ne osigura dostavu potpunih i točnih podataka odnosno u roku od tri dana od isteka roka koji je sportski inspektor odredio pisanim putem ne dostavi očitovanje o razlozima nemogućnosti postupanja po zahtjevu sportskog inspektora (članak 11. stavak 2.)
4. ne postupi po rješenju sportskog inspektora (članak 30. stavak 1.)
5. u propisanom roku ne izvijesti sportskog inspektora o ispunjenju obveze iz rješenja (članak 30. stavak 2.).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 130,00 do 1320,00 eura.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 6630,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja djeluje u sustavu sporta ako:
1. na bilo koji način sprječava ili ometa sportskog inspektora u obavljanju nadzora ili poduzimanju mjera i radnji za koje je ovlašten (članak 6. stavak 2.)
2. ne osigura uvjete za nesmetanu provedbu inspekcijskog nadzora te ne pruži sportskom inspektoru potrebne podatke, dokumente i obavijesti (članak 11. stavak 1.)
3. ne postupi po traženju sportskog inspektora u primjerenom roku koji je sportski inspektor odredio, ne osigura dostavu potpunih i točnih podataka odnosno u roku od tri dana od isteka roka koji je sportski inspektor odredio pisanim putem ne dostavi očitovanje o razlozima nemogućnosti postupanja po zahtjevu sportskog inspektora (članak 11. stavak 2.)
4. ne postupi po rješenju sportskog inspektora (članak 30. stavak 1.)
5. u propisanom roku ne izvijesti sportskog inspektora o ispunjenju obveze iz rješenja (članak 30. stavak 2.).
Članak 38.
Postupci inspekcijskog nadzora i postupanja po predstavkama započeti prema odredbama Zakona o sportskoj inspekciji (»Narodne novine« br. 86/12., 98/19. i 34/21.) dovršit će se prema odredbama toga Zakona.
Članak 39.
(1) Pravilnike iz članka 7. stavka 2. i članka 31. stavka 3. ovoga Zakona čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport donijet će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Do stupanja na snagu pravilnika iz stavka 1. ovoga članka ostaju na snazi Pravilnik o službenoj iskaznici i znaku sportskih inspektora (»Narodne novine« br. 60/22.) i Pravilnik o obrascu i načinu vođenja očevidnika o obavljenim inspekcijskim pregledima i poduzetim mjerama sportske inspekcije (»Narodne novine« br. 60/22.).
Članak 40.
(1) Vlada Republike Hrvatske uskladit će uredbu o unutarnjem ustrojstvu tijela državne uprave nadležnog za sport u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu uredbe iz stavka 1. ovoga članka uskladit će pravilnik o unutarnjem redu tijela državne uprave nadležnog za sport.
(3) Sportski inspektori zatečeni u obavljanju poslova sportske inspekcije na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nastavljaju raditi na svojim dosadašnjim radnim mjestima te zadržavaju prava iz službe do donošenja rješenja o rasporedu na radna mjesta u skladu s propisima o unutarnjem ustrojstvu i unutarnjem redu iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(4) Čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport dužan je donijeti rješenja o rasporedu na radna mjesta sportskih inspektora najkasnije u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu pravilnika o unutarnjem redu iz stavka 2. ovoga članka.
Članak 41.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o sportskoj inspekciji (»Narodne novine« br. 86/12., 98/19. i 34/21.).
Članak 42.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.